Blog

Szakmai anyagok, interjúk, közérthető cikkek pszichológusainktól. Oldalunkon elsősorban a traumák, krízisek és a pszichológiai elsősegély témaköreiről olvashat. Ha szeretne értesülni friss tartalmainkról, iratkozzon fel hírlevelünkre.

Harctéri trauma: beszélgetés Dr. Tuka Andreával a kanadai hadsereg vezető pszichiáterével – Kiút a traumából – 17. rész

2022. február 25. | podcast

A Kiút a traumából podcast sorozatunk első évadának befejező epizódjában Richter Júlia beszélget Dr. Tuka Andrea alezredessel, aki a kanadai hadsereg vezető pszichiátere, és a kanadai tiszti főorvos pszichiátriai tanácsadója. 

Traumáink megszelídítése II. – Ki birtokolja a testet? – Kiút a traumából – 16. rész

2022. január 20. | podcast

Előző epizódunk folytatásában arról beszélgetünk, hogy milyen egymásra rímelő tapasztalatokkal érkezett idén nyáron négy táncos és egy koreográfus egy drezdai baletterembe, ahol egy hónapon keresztül dolgoztak együtt egy egészségügyi szakemberekből álló támogató teammel a traumáik transzformálásán.

Traumáink megszelídítése – az alkotás újjáélesztése? – Kiút a traumából- 15. rész

2021. december 02. | podcast

Hogy függ össze a művészet, a psziché extremitásainak felfedezése a (re)traumatizációval, és mi jelenthet kiutat a traumából egy művész számára a pandémia árnyékában? Mi határozza meg a különbséget az elszenvedett traumák ismétlése és transzformálása között? Az elmúlt nyáron egy trauma-tudatos táncművészeti workshop keretei között azt vizsgáltuk, hogy miként lehet értékes előadóművészeti alkotást létrehozni egy érzelmileg biztonságos környezetben.

Bemutatjuk a Traumaközpontot – Kiút a traumából- 14. rész

2021. szeptember 30. | podcast , traumatudatosság

14. Epizódunkban Richter Júlia szakmai koordinátorunk beszélget Jeney Orsolyával, a Traumaközpont ügyvezető igazgatójával. Orsival bemutatjuk szervezetünk tevékenységeit, vízióját, misszióját és megvitatjuk milyen kihívásokkal küzdünk.

Podcast: Trauma, pszichoanalízis, kényszerbetegség – Kiút a traumából- 13. rész

2021. július 30. | podcast , traumafeldolgozás

Kiút a traumából vendége ezúttal Dr. Csigó Katalin pszichoanalitikus pszichoterapeuta, akivel arról beszélgettünk, hogyan gondolkodik a pszichoanalízis a traumáról. Mire fekteti az egyik legismertebb klasszikus terápiás módszer a hangsúlyt és mi a folyamat lényege? Az is kiderül mi lehet a kapcsolat Kata szakterülete, a kényszerbetegség és a traumatikus események között. Végül szót ejtünk a poszt-Covid szindrómáról és terápiás lehetőségekről.

Podcast: a Kínzástúlélők és a PTSD tudatosság napjának alkalmából a Cordelia Alapítvány és a Traumaközpont közös epizódja – Kiút a traumából- 12. rész

2021. június 25. | podcast , ptsd

Június 26-27 a Kínzástúlélők Világnapja és a PTSD tudatosság napja. Poscastsorozatunk egy éves évfordulóján a 25. Születésnapját ünneplő Cordelia Alapítvány munkatársaival beszélgetünk ezekről a kitüntetett napokról. Vendégeink esettanulmányok ismertetésével teszik érthetőbbé és szemléletesebbé számunkra a kínzás és a PTSD következményeit. Ezúton is köszönjük Dr. Hárdi Lillának, dr. Fuchs Ágnesnek és Barah Sohrabnak a megrázó, megható  és kifejezetten érdekfeszítő beszélgetést.

Podcast: SE®: A vadon élő állatok titka – Kiút a traumából – 11. rész

2021. április 30. | podcast , SE , SomaticExperiencing , traumafeldolgozás

A vadon élő állatok, bár gyakran vannak életveszélyben, ritkán traumatizálódnak. Vajon mit tanulhatunk tőlük a traumafeldolgozás kapcsán és ezt hogyan lehet egy terápiában hasznosítani? Podcast sorozatunk 11. epizódjában a Peter Levine nevéhez fűződő, Somatic Experiencing (SE), testi megtapasztaláson alapuló traumaterápiás módszerről Richter Júlia beszélget a Sydneyben élő Szász Andreával, aki traumaspecialista és SE terapeuta, illetve Kovács Eszterrel az SE Hungary megalapítójával.

Podcast: Az emberkereskedelem pszichológiai aspektusai – Kiút a traumából – 10. rész

2021. március 30. | emberkereskedelem , nehagyd , podcast

Mi az emberkereskedelem? Kiből lesz áldozat? Milyen előítéletek, sztereotípiák rombolják az áldozatok megküzdési kísérleteit? Milyen prevenciós lépések hatékonyak? Mit tehet a pszichológus az áldozatok támogatásában?

Podcast: “Egy egész életre kiható trauma” – Beszélgetés Dr. Lazáry Györgynével a gyermekbántalmazásról és a Barnahus-módszerről – Kiút a traumából – 9. rész

2021. február 26. | Barnahus , gyermekbántalmazás , podcast

Sorozatunk 9. részében Kepics Zsanett, a Traumaközpont gyermekpszichológusa beszélget Dr. Lazáry Györgyné gyermekklinikai szakpszichológus, igazságügyi pszichológus szakértővel, aki a Barnahus-módszer egyik magyarországi meghonosítója.

Podcast: A menekültlét és a kínzás traumája – beszélgetés dr. Hárdi Lillával – Kiút a traumából – 8. rész

2021. január 29. | kínzás , podcast , trauma

Hogy kerülnek ide? Min mentek keresztül? Hogyan rombolja a kínzás a testet és a lelket? Mi jelent segítséget? Az idén 25 éves Cordelia Alapítvány menekülteket és kínzástúlélőket segítő munkájáról Gerlinger Lilla beszélgetett dr. Hárdi Lilla pszichiáter, pszichoanalitikus pszichoterapeutával, az alapítvány orvos igazgatójával.

Szeretné munkánkat közelebbről is megismerni?

Híreinkről, eseményeinkről és aktuális képzéseinkről havi hírlevelet küldünk feliratkozóinknak!